Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maturitní slohová práce - líčení krajiny mých snů - překlad

5. 8. 2007

Mnozí predčili má očekávání a celou slohovku si přeluštili ... pro ty méně zapálené je tu její originál ... jen se mi prosím nesmějte, něco jsem tam napsat musel a nemůžu za to, že mi sloh vůbec nejde :(

Krajina mých snů, v níž bych chtěl strávit nejkrásnější den svého života.

                                                                                              (Umělecký popis)

            Přibližně před rokem jsme byli s přáteli v Jeseníkách. V plánu jsme měli přechod po hřebenu ze Skřítku na Ramzovou. Spali jsme kde se dalo. Na poslední večer nám Goro sliboval nocleh ve srubu postaveném kdesi hluboko v lese mimo veškerou civilizaci.

            Na místo jsme dorazili po setmění. Srub se stojí na nevysoké skalce daleko od okraje lesa. Mírně prokácené okolí tvoří jakousi paseku. ObrazekMěsíc, jenž byl zrovna v úplňku, se zrcadlil v maličké tůňce pod skálou. Z tůně se klikatí maličký potůček. Všude okolo mě rostě taková zvláštní tráva. Krásná, hebká. Ve svitu měsíce vypadá jako rusalčiny vlasy. Na břehu jezírka najdete malé ohniště obložené opálenými kameny. Rozdělaný ohýnek plápolá a provoní okolí vůní hořícího dřeva. Paseka se zabarví do oranžova. Stíny okolních stromů tvoří prapodivné obrazy. Kouzelné, ale strašidelné. Až mi z nich jde mráz po zádech. Z lesa se line houkání sýčka, les šumí a kdesi v dáli štěkají vlci. Krajina se chystá spát.

Úplně jiný nádech má krajina ranní. Stojí za to přivstat si na východ sluníčka. Stejně jako měsíc se odráží na hladině a vytváří různé výjevy. Odraz je teď ale ostrý, až oslepující. Nad hladinou se klene obloha bez mráčku. Tráva, posypaná perlami rosy, vypadá v odlesku jako diamantová korunka královny krásy. Nejhezčí pohled je však na dřevostavbu na skále. Opracované masivní klády Obrazekpečlivě poskládané na sebe tvoří maličkou místnůstku s jedním oknem a dveřmi. Sedlové střeše vévodí komín, jako třeba nos vévodí obličeji. K jedné stěně přiléhá maličká lavička. Usednu-li na ni mám celou paseku jako na dlani. Ranní pohodu navozuje cvrlikání ptáčků. V potůčku rejdí různobarevné rybky. Porok vypadá jako v nějakém velkém přírodním akváriu. Voda zurčí, přeskakuje přes kamínky, vyplavuje každou skulinku. Někde také kuňká žabka. Na břehu roste spousta chráněných květin. Zvonce modrých hořců, které jsou ve znaku srubu najdeme na každém kroku.Občas mi připadají jako modrá záplava, takové moře modrých květů, ve kterém se žluté kvítky pampelišek, či bílé kvítky kopretin úplně ztrácejí. Listí stromů šelestí v lehkém vánku. Často se stává že přímo přede mnou proběhne nějaký ten králík, ba dokonce se mi tváří v tvář pase srnec či jelen.

Snad nejkrásnější pohledy se namanou v podvečer při západu slunce. Obloha se zbarví do červena, jako by po náročném dni krvácela. Obarví nejen špičky stromů, ale také  jezírko háže barevné odlesky na své okolí. V takových chvílích nejraději chodím do nedaleké  zříceniny nějaké stavby. Snad hájenky. Zbarvené sluneční paprsky odrážející se v polorozpadlých zdech dávají stavení osobité kouzlo. Přesně ve středu jedné z místností roste statný strom. Jeho koruna tyčící se nad siluetou domu působí trošku vtipně nebo možná smutně. Atmosféru večera dolaďuje bzukot cvrčků. Prostě úplná romantika lepší než s filmů.

Toto místo mám rád nejen pro tu krásnou krajinu, ale spíše proto, že je tu klid, že těmito místy neprojde, jak je rok dlouhý, lidská noha. Strávil jsem tu spoustu krásných dnů, ale myslím, že žádný z nich nebyl ještě nejkrásnější a doufám, že ten nejlepší den ve svém životě strávím zrovna zde – v krajině mých snů, která se proměnila ve skutečnost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

svabik

(filip, 20. 3. 2015 6:46)

Pěkně divné

Rrrr

(Rrrr, 20. 2. 2012 17:34)

Rrrr

Poklona

(Ivca, 15. 1. 2011 16:23)

Musím souhlasit se Zuzkou. Ze začátku jsem si říkala, že uhýbáš od líčení a začínáš vypravovat a psát úvahu. Ale když člověk trpělivě čte dál, je to kvalitní. Vážně povedená práce. Ať už je čí je, autor má talent.

beruška

(matěj, 25. 4. 2010 17:08)

Hej, to jsou fotky ze srubu skautů jménem Beruška ne ???

trapas

(sonicka, 6. 12. 2009 17:44)

jaj

Coo?

(Anonym.., 20. 4. 2009 18:30)

Hej jestli jsi jí to fakt šlohnul, tak jsi dobrej vůl nooo...
každopádně ať to psal kdokoli, tak smekám, pozítří mě čeká slohovka a asi bych nebya nikdy nic takovýho schopná napsat...

coze???????!!!!!!!!

(Míša Kolínová, 14. 4. 2009 22:13)

proc sis to sem stahnul a vydavas to za svoje kdyz sem to napsala jáááá....jenom si sikovne prepsal koncocky...je to fakt ubohý!!!!

TO: Zuza

(David, 12. 3. 2009 7:02)

Nevím, jestli skvěle, ale jednička za to byla :o) Mám tu na blogu jednu úvahu o elektronické komunikaci, můžeš se inspirovat :) A čímpak fotíš? Máš někde vice fotek, než na tom blogu?

Moc povedená slohovka!

(Zuza :-), 11. 3. 2009 23:14)

Ahoj,
ze začátku se mi zdálo, že se jedná spíš o vypravování a ne líčení, ale v průběhu čtení jsi mě ujistil, že to, co jsem četla byl ten správný slohový útvar, tudíž líčení. Napsal jsi to opravdu skvěle. Některé slovní obraty se mi obzvlášť moc líbily:) Super!
Já teď mám psát úvahu na téma: Komunikace dnes, tak snad se mi taky podaří;)
Jinak máš moc pěkné stránky, fakt mne zaujaly a určitě i ty bys byl dobrý kámoš (teda jsi!), když jsem viděla, co o tobě lidé píší a jak jsem si projížděla různé rubriky, máme i podobné zájmy (třeba to focení:-D)
Jinak: mám blog, tak pokud chceš, tak mrkni;-) http://zu-te.blog.cz (bohužel teď delší dobu nebyl aktualizován, ale snad si na něj najdu čas!).
Tak se měj hezky a přeji hodně úspěchů jak ve škole, tak na tvých stránkách - vedeš si dobře, jen tak dál... :)

to: andik

(David, 27. 3. 2008 22:24)

no já se k těm lidem nepočítám ;)

dík:)

(andik, 27. 3. 2008 19:43)

jo je to super použila sem pár vět na složení slohu svého, páč mě to ubec nejde, myslim že je to umění psát to takhle krásně, je vás málo co to umí...

to: Rosnička

(David, 27. 9. 2007 19:38)

Mno každej má svůj názor ;)

Noo,

(Rosnička, 27. 9. 2007 19:36)

já myslím, že určitě nebude. Je to fakt moc zdařilé...

to: Tosnička

(David, 27. 9. 2007 19:34)

Mno dostal jsem výbornou, ale asi to bude trapnej omyl :-/

Slohovka

(Rosnička, 10. 8. 2007 9:46)

Moc se mi to líbí, takže vůbec nemusíš tvrdit, že neumíš psát sloh...
Co jsi za ni dostal? :)